Divatba jött az elektromos bicikli Európában. Ez végre egy igazán jó hír, hiszen így idővel autóból, motorról és robogóról is sokak átcsábulhatnak e rövidebb távokon rendkívül praktikus, kényelmes, takarékos és környezetbarát egyéni közlekedési eszközre. Sajnos nálunk egy kicsit felemásra sikeredett a villanybringák premierje, hiszen döntőrészt az olcsó, de nem túl esztétikus és - tisztelet a kivételnek - nem is éppen a legjobb minőségű, legtartósabb, elsősorban kínai termékek uralják a piacot. Természetesen ezeknek is meglehet a pozitív szerepük, hiszen - elsősorban vidéken - számos, nagyobb távot biciklit tekerve már megtenni nem képes idősebb ember számára biztosítanak egyéni mobilitási lehetőséget.
De, mint tudjuk, ahhoz, hogy az autókból, motorokról is többen átcsábuljanak a villanybringára, mindenképpen valami szebb és jobb kell. Ha a névtelen, szines, kínai, hatvanezer forintos Tesco-villanybringa a piac egyik vége, akkor a másik minden bizonnyal a regensburgi széhelyű PG nevű exkluzív bringagyár csúcsmodellje: ára ugyanúgy hatvanezer, csak euróban,a neve Blacktrail.
Mielőtt valamelyik kedves kommentelő azzal vádolna, hogy valami titkos mutyi keretében ajánlgatom tisztelt olvasóimnak a Blacktrailt, ezúton szeretném leszögezni, hogy - sajnos - semmilyen érdekem nem fűződik a cég termékeinek reklámozásához, azt ugyanis nem a Noemisszióra, hanem a képen látható színészre, Orlando Bloomra bízták...
Sőt, igazából senkit, még az igazán gazdagokat sem biztatnám ilyen és ehhez hasonló luxus high-tech villanybringa megvásárlására. Viszont, akinek anyagi lehetőségei megengedik, azokat nagyon is biztatnám kínai helyett egy európai - sőt leginkább magyar - minőségi elektromos kerékpár beszerzésére, amely képes tartós és örömteli társ lenni a környezetbarát egyéni közlekedésben. Nem ajánlgatnék konkrét márkákat, hiszen örvendetesen és szinte felsorolhatatlanul nagy már a kínálat, de annyit talán érdemes válogatáskor figyelembe venni, hogy az igazán minőségi villanybringák - sajnos - ma még ezerötszáz euró felett kezdődnek.
A leggyakoribb motortípusok pedig az ősztől Magyarországon készülő Bosch, a Panasonic, a TrazX és a BionX, de természetesen jónéhány komoly svájci, német, francia és olasz gyártó saját fejlesztésű, szintén kitűnő minőségű villanymotorokat használ. Szóval, ha tehetik és kedvük van: villanybringára fel!