Különösen kellemes, bizsergető érzés a telepátia. Ezt éreztem tegnap is, amikor kiderült: a Lehet Más a Politika (LMP) nevű párt - úgy tűnik - népszavazást kezdeményezne a Paksi Atomerőmű bővítéséről, pontosabban arról, egyáltalán szükséges-e tovább erőltetni - ahogy a pártállam idején mondták - az "atomenergia kizárólag békés célű felhasználását".
Konkréten azért volt telepátiagyanúm, mert volt egy olyan érzésem, mintha véletlenül ugyanakkor, ugyanarra gondoltunk volna az LMP vezetőivel, hiszen éppen néhány nappal ezelőtt, az Ökopárt-e az LMP című posztomban állítottam azt, hogy ha ökopárt lennének, már réges-régen népszavazást kezdeményeztek volna Paks ügyében. Sejtem, hogy a kedves olvasók egy része most arra gondol: súlyosan túlértékelve blogom közvélekedést befolyásoló szerepét, most arra akarok kilyukadni, hogy tulajdonképpen az LMP a posztom nyomán ébredt rá, hogy baszki, azért valamifajta politikai munkát mégiscsak végezni kellene egy állítólagos ökopártnak az atomerőmű-bővítés ügyében.
De higgyék el, sajnos a legkevésbé sem ezt szeretném bebizonyítani. Sőt, éppen ennek az ellenkezőjét. Azt, hogy a magát ökopártnak nevező LMP valószínűleg konkrétan szarik a Noemisszióéhoz hasonló zöld véleményekre, és kizárólag arra figyel, mivel tud szavazatot maximálni. Ugyanis bejelentésük, miszerint most aztán népszavazást kezdeményeznek Paks bővítéséről, nemcsak az én őket leszúró posztom után néhány nappal, hanem az újabb, ezúttal franciaországi atomerőmű-baleset után 24 órával került nyílvánosságra. Tartok tőle, hogy legkevésbé sem az előbbi, sőt bizonyosan az utóbbi esemény hatására...
Magyarán, a legkevésbé sem valamifajta elvi szintű, konzekvens atomenergia-ellenesség eredménye, hanem azé, hogy a francia baleset után úgy érzik: most éppen, talán elég sok embernek tetszik majd egy ilyen ötlet, és ez az újabb szörnyű eset jó alkalom egy kis politikai mozgósításra. (Emlékezzünk csak: elvileg eddig is ellenezte ugyan az LMP is a bővítést, de azért lebegtették, hogy milyen formában és intenzitással fognak fellépni ellene...)
Mondhatnánk persze, hogy bizony, bizony... ilyen hányingerkeltően haszonelvű és egyúttal elvtelen a politika - és nem is lehet más... De én ezt nem mondom. Ehelyett inkább konstruktív leszek, és javaslok egy konkrét népszavazási kérdést, amely segíthetne megérteni, miért is van akkora - a Wikileaks által nemrégiben kiszivárogtatott iratok szerint is - egyöntetű párttámogatása ennek a környezetpusztító megaberuházásnak.
A kérdés így szól: (elnézést, bonyolult lesz...) - Akarja-e, hogy a Paksi Atomerőművet üzemeltető állami vállalatnak és az azt tulajdonló Magyar Villamos Műveknek tételesen és nyilvánosság előtt el kelljen számolnia azzal, hogy az elmúlt tíz évben milyen összegeket és milyen célra osztott szét Paks környéki önkormányzatoknak, köz- és magánalapítványoknak, egyesületeknek, sportkluboknak, tanulmányutakra, tanácsadó cégeknek? Valamint egyetért-e azzal, hogy nyilvánosságra kerüljön: név szerint kik azok a közszereplők, választott és kinevezett közfunkciót betöltők - és korábban betöltöttek, valamint köztisztviselők és közalkalmazottak, akik ezeknek a támogatásoknak a konkrét kedvezményezettjei, haszonélvezői, a támogatott programok, utazások résztvevői voltak? Ha erre a kissé összetett kérdésre kedvező választ kaphatnánk, ezzel pedig felhatalmazást mindezek nyilvánosságra hzozatalára, több kérdés nem nagyon lenne - sajnos lehet, hogy az LMP-vel kapcsolatban sem...