"Akkor másszatok vissza a fára!". "Akkor internetet se használj!" "Kamionok nélkül hogyan jutnál friss élelmiszerhez?"
Íme néhány azon újra és újra előkerülő mondtatok közül, amelyeket a környezetvédelmi szemlélet kritikusai vetnek rendszeresen óda nekünk, környezetvédőknek. Néhány azon újra és újra előkerülő mondatok közül, amelyeket én is, sok Noemisszió-posztom után megkapok a kedves kritikus kommentelőimtől. Akik rendszeresen megtisztelnek azzal, hogy jól lebasznak.
De tényleg a kőkorszakba visz vissza a környezetvédelem? A zöldek tényleg azt akarják, hogy másszunk vissza a fára?
Én abszolút nem ezt tapasztalom. Sőt, éppen ennek az ellenkezőjét: ma már talán éppen a környezetvédők között vannak túlsúlyban a technológia- és innovációpárti emberek. Azok, akik legszenvedélyesebben hiszen a technológiában, amely nem csak megjavíthatja az életünket, de megmentheti Földünket is.
Az már más kérdés, hogy milyen technológiában - de nagyrészt a modern, sőt a legmodernebb csúcstechnológiákban. Mert, aki napelemeket, szélkerekeket, kis víz,- és biogáz erőműveket akar, ezzel fűtve, hűtve, internetezve, autózva, annak esze ágában sincsen visszamászni a fára, vagy éppen visszamenni a kőkorszakba.
Aki azt propagálja, hogy a lehetőségek szerint ne távoli területekről, kamionnal hordják az élelmiszert és az annak szánt szerencsétlen élő állatokat, hanem amit lehet, termeljünk, tenyésszünk helyben és fogyasszunk frissen, az nem hiszem, hogy ne akarna friss és változatos élelmiszerhez jutni. Legfeljebb ésszerű mértékűre akarja redukálni a közúti szállítási szükségletet.
Aki hisz abban, hogy egy mosógépnek, egy autónak, egy tévének vagy egy számítógépnek nem három-öt évig kellene tartania, az, - szerintem - feltétlen híve a technikának. Amelynek mai szintjén - jól tudjuk - simán lehetne 30 évig tartó autót, mosógépet, számítógépet gyártani és a technikai fejlesztéseket, szabványos alkatrészcserékkel megoldani. Ha akarnák, érdekükben állna, vagy rá lennének szorítva a gyártók.
Nem hiszem, hogy aki egy több mint száz éves technológián alapuló belsőégésű motorral szerelt autó helyett komputervezérelt, lítium-ion akkumulátoros, elektromos pedelecet választ a közlekedéshez, az ellensége lenne a high-technek. Sőt, nagyon sokszor éppen a megszállottja - ezért aztán kineveti a gőzgép rég elavult utódját, az otto-, vagy dieselmotoros autót.
Természetesen a környezetvédők között is egyre nagyobb számban vannak a természetközeli élet barátai. De - szerintem - legalább ilyen nagy számban vannak a nem környezetvédők között is.
Szóval kedves, magukat nem környezetvédőnek valló, természetközeli életet szeretők! Javaslom, nézzenek egy kicsit magukba. Mert lehet, hogy önök valójában nagyon is környezetvédők, csak még nem tudják magukról.
Kedves technikai haladásban feltétlen hívő zöldgyűlölők! Ha szabad ilyesmit javasolni, nézzenek önök is egy kicsit magukba, mert könnyen lehet, hogy önök ugyanolyanok, mint a technikai haladásban mélységesen hívő környezetvédők. Sőt, lehet, hogy önök is azok: technológiai haladásban hívő zöldek.
Végül: kedves kőkorszakba visszavágyó kevesek! Kérem, ha lehet, ne hangoztassák magukról, hogy környezetvédők. Mondják inkább azt, hogy az egyszerű, ősi életmód hívei. mert bár az önök kőkorszakba vágyásával nincsen semmi baj, csak az, hogy a magukat nem környezetvédőknek vallók önökkel azonosítják a nem önökhöz hasonlóan gondolkodó környezetvédők százmillióit, milliárdjait.
És emiatt állandóan azt a hülyeséget hangoztatják, hogy a környezetvédelem visszavisz a kőkorszakba.
Az utolsó 100 komment: