Környezetvédő létemre kifejezetten megkedveltem a plázákat. Tetszenek bennük a jó könyvesboltok, az időjárástól függetlenül, kényelmesen, gyalogosan bejárható terek, a különleges kávézók és a kényelmes mozik. Különösen azokat kedvelem persze, amelyeknek jó a tömegközlekedési kapcsolatuk, van tetőkertjük és a világításba, az áramellátás mellett besegít a napfény is.
Nincs bajom a plázacicákkal sem: nem szégyellek diszkréten utánuk fordulni - persze csak az esztétikai élmény kedvéért... Viszont sokmillió magyar plázabaráttal együtt meggyőződéssel vallom, hogy már éppen ideje volt meghozni a plázaépítési stopot előíró törvényt, hiszen akár Budapesten, akár vidéki nagyvárosokban nézünk körül, nyugodtan kijelenthetjük: több, mint bőségesen elegendő az egy főre eső plázamennyiség.
Éppen ezért szemlélem különös, speciális antipátiával a plázacicákkal ellentétben nem csinos, nem szexi és nem kedves plázahiénákat: azokat a várospolitikusokat, akik a törvény ellenére mostanában suttyomban próbálnak utat törni újabb, nagyszabású plázaprojekteknek. Különösen visszataszító és cinikus ez kormánypárti (vagyis fideszes, KDNP-s) várospolitikusok esetében, hiszen esetükben a saját többségük által helyesen meghozott törvény abszolút cinikus leszarásának és azonnali kikerülési szándékának esetével állunk szemben.
Legyünk őszinték: ha ma, 2012-ben, várospolitikusként valaki újabb pláza építésén erőszakoskodik - a pontos terminus technikus szerint "felmentést kér a törvény alól" (ami már önmagában is abszurdum, hiszen ennek szellemében a lopás, a csalás és az ölés tilalma alól is felmentést lehetne kérni), annak két oka lehet: az egyik, hogy totál hülye és érzéketlen a várospolitikához, ráadásul semmi kreatívitása sincsen hozzá. A másik, hogy le van fizetve, és mindent leszarva egyetlen cél lebeg a szeme előtt: keresztülverni a "rábízott" projektet. Harmadik lehetőség nem nagyon van...
Az egyik legvisszataszítóbb ilyen plázahiénának jelenleg Puskás Péter, Óbuda alpolgármestere tűnik, aki csak úgy mellesleg, mintha a kutyaszar problémájáról lenne szó, megerősítette az urbanista.blog.hu értesülését, miszerint Aquincum néven 140 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont épülhet hamarosan a városrészben. Később az is kiderült: a beruházók - véletlenül - már régen megkapták az Aquincum név használatának jogát Óbuda - imidzsén egyébként helyesen őrködő - önkormányzatától.
Puskás, ez az első ránézésre nem túl bizalomgerjesztő külsejű fiatalember arról viszont nem beszélt, hogy esetleg mindezt eddig miért nem tárta a nyilvánosság elé és egyáltalán: tulajdonképpen miért akar ő egy nemrégiben elfogadott törvény alól mindenáron felmentést kérni egy beruházónak. Arról sem szólt Puskás, miért nem koncentrálnak inkább a környék két fontos, de pangó plázájának, az Új Udvarnak és az Eurócenternek, illetve környezetüknek a rehabitálására.
Szóval, hogy kinek lesz jó az, ha újabb, sok százezer autós forgalmat vonzó üzletház nyílik a Filatorigát környékének egyik utolsó, viszonylag csendes részén. Vagy egyáltalán: a városépítészet sokszáz opciója közül miért éppen egy újabb pláza lebegett a szeme előtt és kivel, milyen felhatalmazás alapján egyezett meg minderről?
Mindez persze lényegtelen, ha - remélhetőleg - kiderül: a terv egy túlbuzgó, törtető és mohó fiatalember elképzelése, nem pedig egy egyébként elég jól és elég tisztességesen vezetett városrész irányítóinak összehangolt, titkos álláspontja. Jó jelnek tűnik, hogy Óbuda polgármestere, Bús Balázs egyelőre nem szólalt meg az ügyben, így esély van arra, hogy még a nagyobb botrányok kirobbanása előtt elsimítja ezt az ügyet. "Plázálmai" után Puskás Péter pedig újra rákoncentrál valódi alpolgármesteri munkájára: egy tisztább, zöldebb, biztonságosabb és élhetőbb Óbuda megteremtésére.