Múltkor, amikor a bioetanolos cégek erőteljes (és felettébb aggasztó) magyarországi nyomulásáról írtam, egy kedves kommentelőtől erős feddést - mit feddést: leb@szást - kaptam. Azt vágta a fejemhez: miért fáj nekem, ha a magyarok végre összefognak és hazai földben, hazai energianövényekből, hazai bioetanolgyárban, hazai autósoknak készítenek jó kis magyar E85-öt.
Ritka pillanat az, amikor az embert úgy küldik el a francba, hogy közben a szívéből szólnak; ugyanis én magam is valahogy úgy gondolom, hogy nekünk, magyaroknak, itt a Kárpát-medencében össze kellene fognunk, és legalább valamit reprodukálni abból az egykor működött gazdasági rendszerből, amely egy erős, nagyrészt önellátó ország képét mutatta.
E sokak szemében túlzottan patetikus és patrióta - de talán helyes - gondolatot most egészen új megvilágításba helyezi a fokozódó nemzetközi helyzet. Ma már ugyanis nemcsak szókimondóbb tudósok, felvilágosultabb újságírók és bloggerek, de az őszinteséget általában csak a legutolsó pillanatokra tartogató politikusok is elismerik: a világban élelmiszerválság van. Befolyásos emberek és médiumok világszerte kongatják a vészharangot, az elmúlt héten pedig itthon is két lap, a Magyar Nemzet és a HVG is foglalkozott terjedelmes és alapos összeállításokban ezzel a globális problémával.
Az élelmiszerválságnak szinte mindenhol alapvetően három okát jelölik meg: a túlnépesedés, a tőzsdei machinációk és az energianövények térnyerése az élelmiszertermelő mezőgazdasági kultúrákkal szemben. Mindezek fényében, ha komolyan vennénk és tartalommal töltenénk meg a fenti patetikus közhelyet, akkor itt, a Kárpát-medencében tuti biztos, hogy fű nem teremne az etanollal ügyeskedőknek.
Ugyanis mindenki, mindenhol élelmiszer-alapanyagokat termesztene, felhasználva nemcsak a jó földeket, de azt a tényleg legendás évszázados magyar mezőgazdasági, gyümölcskertészeti szaktudást is, amely, úgy tűnik, a huszonegyedik században újra igazi versenyképes kinccsé válhatna a kezünkben. Aki pedig arra biztatna, hogy gyárakban tüzeljük el mindazt, amit a magyar föld megterem, csak azért, hogy valakik úgy érezhessék, rohadt olcsón és környezetbarát módon autóznak, azt minimum elzavarnánk melegebb éghajlatra.
Apropó melegebb éghajlat... Bizonyos jelek szerint a melegebb éghajlaton, például épp a trópusi országokban szintén kezdenek rájönni, hogy a biodiverzitás nagyszerűségét és a megfelelő emberi élelmezés lehetőségét botorság elégetni néhány, az adóinkból ellopott pénzből épített bioetanol-erőműben...
De visszatérve ránk, magyarokra. Tényleg hasznos lenne, ha a politikai és gazdasági elit minél hamarabb hozna egy alapvető döntést arról, hogy a következő évtizedekben Magyarország ne egy kísérleti bioetanol-lerakat, hanem inkább - ismét - Európa éléskamrája legyen. És akkor legalább az élelmiszerválságban nem előidéző, hanem megelőző szerepben tűnhetnénk fel a világ előtt.