Mindeddig úgy tűnt: Kínának itt mindent szabad. Európa - és ezügyben annak strébereként Magyarország - példásan elöl járt a vészesen növekvő gigahatalom seggnyalásában.
Az már réges-régen nem probléma, sőt mitöbb, nem ügy a kínai-magyar kapcsolatokban, hogy a diktatúra ellen tüntetőket néha halomra lövöldözik. Nem gond, hogy fittyet hánynak mindenre, ami nekünk szent: emberi és kisebbségi jogokra, környezet-, állat- és természetvédelemre. Kül- és belpolitikailag - ahogy mondani szokás - konkrétan úgy táncolunk, ahogy ők fütyülnek: lecsukjuk a Tibet mellett tüntetőket, terroristának bélyegezve kiutasítjuk az ujgur vendégeinket, miközben lényegében tudomásul vesszük, hogy annyian és azt csinálnak nálunk, ahányan és amit akarnak.
Egy kívülálló számára úgy tűnhet, Kína itt nálunk azt csinál, amit akar. Nemrégiben azonban kiderült, ez korántsincs így: van egyvalami, amiben a sarkára áll Európa, nem hagyja, hogy Kína csicskásává váljon.
Tudják, kedves olvasóim, mi ez?
A megújulóenergia-ipar szimbóluma a napelemgyártás.
Kiderült ugyanis, hogy túl olcsó a kínai napelem, ami veszélyeztet bizonyos európai üzleti érdekeket. Konkrétan azt az érdeket, hogy csak drágán, kevés napelemet, extraprofittal értékesítsenek. Ennek ugyanis hosszú távon az lett volna a következménye, hogy az emberek egyre nagyobb számban szereltek volna fel otthonaikban napelemes rendszereket, és ebből nyerték volna a háztartásukhoz és előbb-utóbb a közlekedésükhöz szükséges villamos energiát.
Az MVM Partner és társai, Paks 2 és más nagyívű európai atomberuházások mentek volna a levesbe, hisz ez nem lett volna indokolható kereslet az általuk megtermelt áram iránt - az emberek ugyanis előbb-utóbb megtermelték volna maguknak a szükséges áramot. Szennyezés és beleszólás, csekkek és egyéb költségek nélkül.
Értelmét vesztette volna a rezsicsökkentés, és ez lett volna a valódi gazdasági szabadságharc igazi döntő ütközete.
De Európa és benne Magyarország nem hagyja magát. A kínaiak meg megtudják, hol a helyük: adózás nélkül kereskedhetnek, anonim módon bűnözhetnek, finghatnak, böföghetnek kedvükre, és nem kell tartaniuk Tibet melletti tüntetéstől, meg ujgur vendégektől sem.
De azt azért ne gondolják, hogy az egész Európát behálózó megújulóenergia-ellenes üzleti óriáskoalícióval szemben csak úgy eláraszthatják az öreg kontinenst a gazdasági szabadságot jelentő és függetlenséget biztosító olcsó napelemmel.
Kína napelemgyárai és Európa polgárai most közös platformra kerültek. De együtt is kevesek azzal az erővel szemben, amely úgy fél a megújuló energia elterjedésével járó társadalmi változásoktól, mint ördög a tömjénfüsttől.
Az utolsó 100 komment: